والدین گرامی چقدر از خطرات بازی GTA اطلاع دارید؟

بازی Grand Theft Auto معروف به GTA  که یکی از بازی های جذاب و پرطرفدار نوجوانان زیر ۱۲ سال  ایرانی است یکی از آسیب زا ترین بازی های روز دنیا می باشد.

نقد بازی Grand Theft Auto:

سبک بازی:

از بین سبکهای مختلف و عمده‌ی بازیهای رایانه‌ای که عبارتند از: ماجرایی، آموزشی، ورزشی، راهبردی و جنگی. این بازیهای جنگی هستند که بیشترین تاثیرات منفی را بر فرد وارد میکنند. بدون شک تاثیرات منفی بازی رایانه‌ای GTA به عنوان یک بازی جنگی که آمیخته‌ای از سبکهای (Fighting) و (Shooters) و همچنین (Racing) است، تاثیرات به مراتب بالاتری از بازی ورزشی (FIFA Soccer 2010) خواهد داشت.

در مورد گروه سنی مخاطب این بازی جالب است که بدانیم #نظام_ملی (ESRA) این بازی (GTA; SAN ANDREAS) را  غیر مجاز اعلام کرده و آن را برای هیچ گروه سنی‌ای سفارش نمیکند. اما متاسفانه در سطح جامعه و در خانه‌های ما گروه سنی زیر ۱۲ سال بیشترین مخاطبان این بازی هستند.

در ادامه تنها به برخی از اثرات روانی و اخلاقی این بازی خواهیم پرداخت:(لازم به ذکر است که این اثرات به راحتی و در هر کسی که با این بازی سرگرم بوده قابل تشخیص است)

همانگونه که قبلا به آن اشاره شد این بازی امیخته‌ای از چند سبک است؛ یکی از سبکهای به کار برده شده در این بازی Fighting یا همان “بگیر و بکش” است؛ وقتی که کودک شما در حین بازی به آسانی و بدون هیچ دردسری به زدن و کشتن شهروندان شهر “سان آدرس” میپردازد، و به آسانی ماشینهای افراد را به سرقت میبرد؛

به صورت ناخودآگاه حس “پرخاشگری” و “زیاده‌طلبی” در وی ایجاد میشود؛ بدون شک کودک مخاطب بازی به خود اجازه خواهد داد که وسایل شخصی دیگران بخصوص خودروها را بدون اجازه و حتی با توسل به زور تصاحب کرده و  مورد استفاده قرار دهد.

بخشهای مربوط به تیراندازی (Shooting) در این بازی نیز نمیتوانند عاری از اثرات منفی باشند؛ صحنه‌های پر از جرم و جنایت و خونریزی؛ بدون هیچ گونه مجازاتی برای خاطی در بازی، ذهن کودکان و نوجوانان ما را به آسانی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 به این موارد اضافه کنید صحنه‌های ناهنجاری اخلاقی و عریان گرایی در این بازی را.

متاسفانه کمتر خانواده ای یافت می شود که نام gta را از زبان فرزندش نشنیده باشد…

این نکته قابل توجه است که همه این تصاویر و محتوای نامناسب بدون فیلترشکن قابل دسترس برای نوجوانان ایرانی می باشد.و اینکه این بازی کودکان و نوجوانان حتی در کشورهایی مثل آمریکا +۱۸ سال می باشد.

لطفا برای آگاهی و نجات جامعه برای آنک دوستش دارید ارسال کنید.

کتاس آمادگی‌نشر نظرات و دیدگاه‌های شما را دارد

«کتاس»

‏http://t.me/ict_security